ما در اینجا قصد داریم درمورد یکی دیگر از مشکلات اینستاگرام که ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد. می خواهیم درمورد شادوبن اینستاگرام صحبت کنیم، شادوبن هم مثل دیگر الگوریتم های اینستاگرام برای رفاه کاربران خود ارائه شده است.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد پست هایی که منتشر می کنید نسبت به دیگر پست ها کمتر لایک و کامنت می خورد و هچنین بازدید صفحه شما کاهش پیدا کرده است که احتمال دارد پیج شما شادوبن شده است. ما در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که دقیقا شادوبن چیست؟ چه دلایلی باعث به وجود آمدن آن می شود؟ و همچنین چه راه کارهایی برای رهایی از آن وجود دارد؟

شادوبن اینستاگرام-فالووان

راه های دور شدن از شادوبن

گر در فضای مجازی چرخی بزنید و یا اکانت اینستاگرام خود را اخیراً دچار تحریم های ناخواسته و تغییرات محسوس و یا نامحسوس دیده اید، احتمالا با واژه ای به نام شادوبن اینستاگرام یا تحریم سایه مواجه شده اید. شادوبن اینستاگرام یا محدودیت سایه که به محدودیت نامحسوس هم معروف است، یک جریمه موقتی در اینستاگرام است که به دلایل مختلفی بر روی اکانت های مختلف اعمال می‌شود.

شادوبن اینستاگرام یا تحریم سایه چیست؟

اقدام به قطع دسترسی و محدودسازی کاربران شبکه‌های اجتماعی به صورتی که کاربران در اکثر شبکه‌های اجتماعی، اخطاری در این مورد دریافت نخواهند کرد را تحریم شادوبن می‌گویند. اگر شما در اینستاگرام مورد تحریم سایه قرار گرفته باشید محتوای ارسالی توسط شما به هیچ کاربری دیگری و در هیچ جای نمایش داده نمی شود مگر اینکه آن کاربر قبلاً شما را دنبال کرده باشد.
اما این موضوع به این معنی نیست که فقط اگر کاربری به صورت آگاهانه تخلفی را انجام داده است، مورد تحریم نامحسوس اینستاگرام قرار می گیرد، بلکه همه اکانت هایی که به طور خواسته یا ناخواسته برخی از قوانین اینستاگرام را زیر پا گذاشته‌اند ممکن است گرفتار شادوبن یا تحریم نامحسوس اینستاگرام شود.

شادوبن اینستاگرام در واقع یک محدویت است که توسط الگوریتم های اینستاگرام که برای بعضی از صفحات پیج اعمال می شود. صفحاتی که دچار محدویت شده اند طبق مدت زمانی که برای آن ها در نظر گرفته شده است نه در اکسپلور و نه از طریق هشتگ ها قابل مشاهده نیستند همچنین کسانی که با استفاده از هشتگ ها پست های شما را لایک می کردنند نمی توانند پست ها را در قسمت هشگ ها مشاهده کنند.

حال با دو سوال مهم در این زمینه روبه‌رو هستیم:

۱. آیا تحریم شادوبن اینستاگرام می‌تواند روی حساب کاربری شما تاثیر می گذارد؟

۲. از کجا بفهمیم گرفتار تحریم شادوبن شده ایم؟

اگر شما دچار تحریم شادوبن اینستاگرام یا همان تحریم سایه شده باشید، هنوز هم می توانید از اپلیکیشن اینستاگرام استفاده کنید، اما دیگر تجربه ای مشابه تجارب سابق خود را در استفاده از اینستاگرام نخواهید داشت. به بیان دیگر ممکن است کم کم متوجه این موضوع شوید که محدودیت شادوبن روی دیدگاه‌های شما زیر هر پست تاثیر می گذارد و یا حتی با این مشکل مواجه خواهید شد که کسانی که قبلا شما را فالو نکرده‌اند، قادر به پیدا کردن اکانت شما نخواهند بود. اگر فکر می‌کنید در زمان محدودیت با استفاده از هشتگ ها میتوانید پست خود را به مخاطبان مختلف از طریق صفحه اکسپلور اینستاگرام نمایش دهید بهتر است در مورد این فکرتان تجدید نظر کنید چون متاسفانه در مدت محدودیت باید با صفحه اکسپلور اینستاگرام خداحافظی کنید.

چگونه بفهمیم که ما دچار محدودیت شادوبن اینستاگرام شده ایم؟

متاسفانه برخلاف دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر که به کاربران در مورد وجود محدودیت های مختلف اطلاع می‌دهد، اینستاگرام در این مورد مرموز عمل می‌کند و این همان دلیلی است که بسیاری از کاربران را سردرگم می کند که آیا آنها تحت تأثیر محدودیت شادوبن اینستاگرام قرار گرفته اند. در نتیجه اگر شما فکر می کنید مدتی است لایک از دست داده اید، یا حجم دریافت فالوور های شما و کامنت های بر روی پست های شما کاهش محسوس یافته است، احتمالا شما در حال تماشای نشانه های تحریم شادوبن اینستاگرام بر روی اکانت کاربری خود هستید.

محدودیت شادوبن اینستاگرام در چه زمانی به وجود آمده است؟

به طور کلی اینستاگرام در هیچ زمانی به صورت آشکار موضوع تحریم سایه یا شادوبن اینستاگرامرا تایید نکرده است. اما در ماه فوریه ۲۰۱۸ یک بیانیه توسط اینستاگرام منتشر شد که به برخی مشکلات در مورد برخی هشتگ های خاص اشاره کرده و از رفع آنها خبر داد. بیانیه آنها قطعا وجود معضلاتی از هشتگ را تأیید می‌کند اما بسیاری از متخصصان بر این باورند که اینستاگرام عملا با این بیانیه محدودیت‌های شادوبن اینستاگرام را تایید کرده است، بدون آنکه قبلاً در این مورد صحبت کند یا آن را پذیرفته باشد.

تحریم شادوبن چه مدت به طول می انجامد؟

متاسفانه پاسخ قطعی و مشخصی برای این موضوع وجود ندارد و این تحریم ممکن است بین چند روز تا چند ماه به طول بیانجامد. اما قطعاً یک راه مطمئن برای خلاص شدن از تحریم شادوبن اینستاگرام وجود دارد و آن این است. Play by the rules بر اساس قوانین بازی کنید.

چطور متوجه شویم که آیا حساب کاربری ما درگیر محدودیت شادوبن اینستاگرام قرار گرفته است یا خیر؟

از طریق حساب کاربری خود یک تصویر با یک هشتگ کم استفاده در اینستاگرام منتشر کنید. چون اگر یک تصویر را با هشتگ پر استفاده ای ارسال کنید که دارای میلیون‌ها پست مرتبط با آن است، سخت است درک این موضوع که آیا محتوای شما از نظر فنی پنهان شده یا به سادگی از گردونه رقابت عقب مانده است.
بعد از ارسال پست با هشتگ خاص از ۵ کاربر اینستاگرام که شما را فالو نمی کنند برای جستجو در این هشتگ کمک بگیرید. اگر هیچکدام از آنها پست شما را در آن هشتگ مشاهده نکردند، به نظر می‌رسد شما درگیر تحریم سایه یا شادوبن اینستاگرام شده اید. اما اگر یک یا دو حساب کاربری پست شما را در هشتگ مورد نظر مشاهده کردند، شما با کاهش تعامل کاربری مواجه شده اید که این خود موضوع دیگری است.
اگر این تست را اجرا کردید و بر این باور هستید که دچار تحریم سایه شده اید برای شما یک راه حل مناسب داریم.

چطور مشکل تحریم شادوبن را حل کنیم و از محدودیت شادوبن اینستاگرام خارج شویم؟

عموماً دلایلی بالقوه در مورد تحریم شادوبن یا تحریم سایه وجود دارد. برای اطمینان از اینکه این اتفاق دوباره رخ نخواهد داد باید با بررسی دقیق به این نتیجه برسید که چرا این مشکل برای شما به وجود آمده است.

شادوبن اینستاگرام-فالووان
دلایلی که امکان دارد موجب بروز تحریم در اکانت شما شده باشد :

1_استفاده از ربات های خودکار بی کیفیت:

به طور کلی اینستاگرام، استفاده از ربات های خودکار را دوست ندارد و برای مقابله با آن اقدامات بسیاری انجام می‌دهد. اما شما میتوانید از ربات های با کیفیت برای این کار استفاده کنید. اینستاگرام در بیانیه ای در سال ۲۰۱۸ تاکید کرد که استفاده از ربات های خودکار یک تاکتیک اسپم است و بهتر است برای ارتباط و جذب مخاطب از روش‌های دیگری استفاده کرد.

2_شما از هشتگ های ممنوعه استفاده می کنید :

برخی اوقات هشتگ های محبوب و عمومی با محتوای نامناسب پر می ‌شود و این اتفاق خوشایند نیست. اینستاگرام با مشاهده این موضوع و برای رفع آن گاها هشتگ را حذف می کند یا استفاده از آن را محدود می‌کند. اگر شما ازهشتگ های ممنوعه استفاده کنید این عملکرد دسترسی به رتبه در دیگر هشتگ ها را هم تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد و ممکن است باعث محدودیت حساب کاربری شما شود.

3_حساب شما توسط کاربران ریپورت شود :

زمانی که برخی کاربران به صورت مکرر و پی در پی حساب کاربری شما را به اینستاگرام گزارش دهند، اینستاگرام فرض می‌کند که شما از محتوای نامناسب در حساب کاربری خود استفاده کرده اید و یا شرایط استفاده از اینستاگرام را نقض نموده اید. در این صورت شما دچار محدودیت هایی همچون محدودیت سایه‌ یا تحریم شادوبن خواهید شد و حتی ممکن است حساب شما غیر فعال شود و یا از بین برود.

4_استفاده بیش از حد بیش از حد منطقی و مجاز از اینستاگرام:

اگر شما بیش از حد یک کاربر عمومی از اینستاگرام استفاده کنید نیز ممکن است تحریم شامل حساب کاربری شما شود. برای مثال اگر در هر ساعت حدود ۸۰ نفر را فالو کنید اینستاگرام متوجه عملکرد عجیب شما خواهد شد و احساس می‌کند این عمل توسط ربات انجام می‌شود در نتیجه اقدام به اعمال محدودیت خواهد نمود.

برای رفع محدودیت تحریم شادوبن چه باید بکنیم ؟

اگر خرید ربات  انجام داده اید، بلافاصله فعالیت ربات را متوقف کنید و دسترسی آن را به حساب کاربری خود مسدود کنید. بررسی کنید که از هشتگ های ممنوعه سال ۲۰۱۸ در متن پست های خود استفاده نکرده باشید. و همچنین هشتگ های غیر مرتبط با پست های خود را از زیر متن های پست ها حذف کنید. چند روزی را استراحت کنید. حدود ۴۸ ساعت به طول می‌انجامد که اینستاگرام نتیجه گزارش کاربران را بررسی کند و در صورت عدم وجود ایراد محدودیت‌های اکانت شما را رفع کند. قوانین اینستاگرام را بررسی کنید تلاش کنید مطابق با قوانین عمل کنید.

نمودار آمار شادوبن اینستاگرام-فالووان

کلام اخر:

اگر میخواهید در پیج شما شادوبن اینستاگرام رخ ندهد سعی کنید از قوانین و مقررات اینستاگرام پیروی کنید که دچار جریمه نشوید. در این مطلب همه مواردی که مربوط شادوبن وجود داشت برای شما توضیح دادیم. امیدواریم که از موارد گفته شده پیروی کنید تا پیج شما دچار مشکل خاصی نشود.

به شما پیشنهاد می شود برای جلوگیری از هک و در دسترس قرار گرفتن اطلاعاتتان حتما امنیت پیج اینستاگرام خود را بالا ببرید.