دانستن اصطلاحات رایج اینستاگرام کمک می‌کند کاربر بتواند استفاده‌ی درست‌تری از کلمات داشته باشد و بتواند با داشتن علم کافی فعالیت خود را مدیریت کند. گاهی حتی دانستن این اطلاعات کمک می‌کند کاربران بتوانند با امکانات دقیق‌تر اینستاگرام آشنایی پیدا کنند.  اینستاگرام در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی موجود به حساب می‌آید و کاربران زیادی را جذب خودش کرده است. درجه محبوبیت این شبکه اجتماعی به حدی بوده که اپلیکیشن آن تقریبا در تمامی تلفن‌های هوشمند به صورت نصب شده یافت می‌شود.

برای راحتی شما دوستان عزیز🎧

اینستاگرام از زمان معرفی تا امروز، پیشرفت فراوانی داشته و هر بار به طور منظم با دریافت آپدیت‌های مختلف، قابلیت‌های جدیدی را به کاربران ارائه می‌کند. همین موضوع، شناخت کامل اینستاگرام و همه توانایی‌هایش را دشوارتر از قبل کرده و باعث شده تا کاربر با اصطلاحات ناآشنایی در محیط این شبکه اجتماعی مواجه شود. از این رو تصمیم داریم در این مطلب شما را با برخی از اصطلاحات اینستاگرام آشنا کنیم.باماهمراه باشید.

اینستاگرام در حال حاضر به عنوان یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی موجود به حساب می‌آید و کاربران زیادی را جذب خودش کرده است. درجه محبوبیت این شبکه اجتماعی به حدی بوده که اپلیکیشن آن تقریبا در تمامی تلفن‌های هوشمند به صورت نصب شده یافت می‌شود.

اینستاگرام از زمان معرفی تا امروز، پیشرفت فراوانی داشته و هر بار به طور منظم با دریافت آپدیت‌های مختلف، قابلیت‌های جدیدی را به کاربران ارائه می‌کند. همین موضوع، شناخت کامل اینستاگرام و همه توانایی‌هایش را دشوارتر از قبل کرده و باعث شده تا کاربر با اصطلاحات ناآشنایی در محیط این شبکه اجتماعی مواجه شود. از این رو تصمیم داریم در این مطلب شما را با برخی از اصطلاحات اینستاگرام آشنا کنیم.باماهمراه باشید.

flw فالووان اصطلاحات رایج اینستاگرام

پست (Post)

یکی از پایه‌ترین اصطلاحات اینستاگرام «پست» بوده که میان کاربران فراوان استفاده می‌شود. به هر مطلبی که در اینستاگرام منتشر می‌شود، پست می‌گویند. پست می‌تواند به صورت عکس، فیلم یا تصاویر متحرک باشد و به نوعی مرکز اصلی فعالیت کاربران در این شبکه اجتماعی محسوب می‌شود. با باز کردن اپلیکیشن اینستاگرام پست‌های منتشر شده توسط فالووینگ‌ها برایتان نمایش داده می‌شود همچنین پست‌هایی که منتشر می‌کنید، در دسترس فالوورهایتان قرار می‌گیرد.

فید (Feed)

فید در واقع همان صفحه هوم در اینستاگرام بوده که شامل پست‌ها و استوری‌ها می‌شود. کاربران معمولا با فید اینستاگرام بیشتر از هر بخشی سر و کار دارند.

فیلتر (Filter)

فیلتر همان افکت‌های رنگی است که برای انتشار عکس‌ و فیلم در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. از این فیلترها برای زیبایی بیشتر پست‌ واستوری ها استفاده می‌کنند.

لایک کردن (Like)

اگر پستی در اینستاگرام نظر شما را جلب کرد، می‌توانید با کلیک روی آیکون قلب آن را لایک کنید. امکان لایک کردن پست با دوبار تب روی عکس و ویدیوی منتشر شده هم وجود دارد. سایر فالوورها با کلیک روی تعداد لایک‌ها، از افرادی که پست را لایک کرده‌اند باخبر می‌شوند. تعداد لایک‌های یک پست به معنای محبوبیت آن خواهد بود؛ به همین دلیل هم نوعی رقابت در این زمینه بین کاربران اینستاگرام ایجاد شده است.

flw1 فالووان اصطلاحات رایج اینستاگرام

کامنت گذاشتن (Comment)

اگر می‌خواهید نظر خود را درباره یک پست بیان کنید، می‌توانید از بخش کامنت استفاده کنید. صاحب پست و سایر فالوورهایی که به صفحه دسترسی دارند، می‌توانند کامنت شما را ببینند.

 

 

لایک کردن کامنت و پاسخ دادن به کامنت

صاحب پست و فالوورها می‌توانند کامنت‌ها را بخوانند و در صورت لزوم آن‌ها را لایک کنند و یا به هرکدام پاسخ دهند.

بستن کامنت (Turn Off Commenting)

بستن کامنت در اینستاگرام به معنای غیرفعال کردن این بخش در پست‌ها است. با این کار دیگر افراد قادر به گذاشتن کامنت در پست‌های مشخص شده نخواهند بود.

شر کردن (Share)

Share کردن یکی از اصطلاحات اینستاگرام بوده که برای اشتراک گذاری پست‌، صفحه پروفایل و استوری با افراد دیگر به کار می‌رود.

کپشن (Caption)

کپشن به متنی گفته می‌شود که پایین هر پست قرار می‌گیرد.

پروفایل (Profile)

صفحه‌‌ای که پست‌های شخصی‌تان در آن قرار گرفته، پروفایل نامیده می‌شود. در پروفایل اطلاعات دیگری مانند بیوگرافی و تعداد فالوورها هم نمایش داده می‌شود.

فالو (Follow)

فالو به معنای دنبال کردن صفحات مختلف است. برای اینکه به لیست دنبال کنندگان اکانت خاصی وارد شوید، باید صفحه مورد نظرتان را فالو کنید.

 

 

فالو بک ( Follow Back)

اگر فردی شما را در اینستاگرام دنبال کند و طی آن شما هم فرد را فالو کنید، در واقع شخص را فالو بک کرده‌اید. فالو بک یکی از پر استفاده‌ترین اصطلاحات اینستاگرام محسوب می‌شود.

فالوور (Followers)

یکی از اصطلاحات اینستاگرام که برای کاربران بسیار پراهمیت بوده، فالوور است. فالوور به تعداد دنبال کنندگان یک صفحه در اینستاگرام گفته می‌شود و تعداد بالای آن به معنای محبوبیت بیشتر صفحه خواهد بود.

flw1.1 1 فالووان اصطلاحات رایج اینستاگرام

فالووینگ (Following)

این اصطلاح اینستاگرام از نظر معنایی دقیقا مقابل فالوور قرار می‌گیرد و نشان دهنده تعداد اکانت‌هایی است که فرد در اینستاگرام دنبال می‌کند.

 

 

 (کا) k در فالوور و فالووینگ

K به معنای هزار بوده و اینستاگرام در بخش فالووینگ و فالوور صفحات از آن استفاده می‌کند. برای مثال اگر صفحه‌ای 4.5K فالوور داشته باشد، در واقع   4500 دنبال کننده دارد. در این وضعیت ارقام دهگان به بعد نمایش داده نمی‌شود.

صفحه پرایوت (Private) و پابلیک (Public)

به اکانت‌هایی که در حالت خصوصی قرار دارند و برای دسترسی به آن‌ها باید تایید صاحب صفحه را دریافت کرد، پرایوت گفته می‌شود. صفحات پابلیک آزاد هستند و افراد می‌توانند حتی بدون فالو کردن، به محتوای آن‌ها دسترسی داشته باشند. برای فالو کردن صفحات پابلیک نیاز به تایید صاحب پیج نیست.

نوتیفیکیشن (Notification)

نوتیفیکیشن به معنی “اطلاع رسانی ” است. در اینستاگرام این اصطلاح پرکاربرد به فعالیت‌هایی که دیگران در مورد پیج و پست‌های شما انجام داده اند گفته میشود. مثلا زمانیکه پست از شما را لایک میکنند، یا زیر پست شما کامنت میگذارند به صورت هشدار به شما اطلاع رسانی میشود. برای دیدن نوتفیکیشن های خود به سومین تب اپلیکیشن مراجعه کنید.

روشن / خاموش کردن نوتیفیکیشن (Turn on/off notifications)

با روشن و خاموش کردن نوتیفیکیشن‌ اینستاگرام میتوانید انتخاب کنید که از رفتار فالور هایتان مطلع شوید یا نه.

منشن (Mention)

منشن به معنی “اشاره کردن و نام بردن” است. اگر در اینستاگرام پستی را متشر میکنید که در آن افراد دیگر حضور دارند و شما مایل هستید که به آنها هم اشاره کنید مثل عکس های دوره همی دوستانه که میخواهید به دوستان خود اشاره کنید از این قابلیت استفاده میکنید. همچنین از این اصطلاحات اینستاگرام برای آگاه سازی افراد از چیزی نیز از این قابلیت استفاده میشود. مثلا شما یک پستی را میپسندید و میخواهید دوست شما نیز آن را ببنید در این جا استفاده از منشن مناسب میباشد.

برای منشن کردن کافیست از علامت @ پیش از آیدی اینستاگرام شخص مورد نظر استفاده کنید.

تگ کردن در اینستاگرام (Tag)

تگ به معنی “برچسب زدن و علامت زدن” است. زمانیکه شما در عکسی را در اینستاگرام منتشر میکنید میخواهید افراد حاضر در عکس را معرفی کنید از قابلیت تگ کردن میتوانید استفاده کنید.تگ کردن اصطلاحی کاربردی در اینستاگرام میباشد که برای تگ کردن کافیست قبل از آیدی ایسنتاگرام افراد از علامت @ استفاده کنید.

منشن کردن (Mention)

معنی لغوی منشن “اشاره کردن، ذکر کردن و نام بردن” هست. در اینستاگرام نیز دقیقا به همین معنا بکار می رود و اگر در آن بخواهید اشاره به نام کسی داشته باشید این قابلیت اینستاگرام را بکار خواهید برد. برای مثال در یک عکس که مشترکن با دوستتان گرفته اید قصد اشاره کردن به حضور او در عکس را دارید یا می خواهید کسی را از چیزی آگاه نمایید، آن فرد را به اصطلاح منشن می کنید.

برای انجام عمل منشن فقط کافی است که قبل از آیدی اینستاگرام فرد مورد نظر از علامت “@” استفاده کنید. این قابلیت اینستاگرام قابل استفاده هم در کپشن ها و هم در کامنت هاست.

تفاوت Tag و Mention

اول اینکه شما فقط روی پست های خود میتوانید افراد را تگ کنید ولی در منشن کردن میتوانید هم در پست خود هم در پست دیگران کاربرانی را که میخواهید منشن کنید.

دوم اینکه تگ را روی پست میگذارند ولی منشن هم در کپشن و هم در کامنت وجود دارد.

هشتگ (Hashtags) چیست ؟

هشتگ برچسبی است که برای دسته‌بندی پست‌ها به کار میرود. هشتگ نه تنها در اینستاگرام بلکه در دیگر شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، تویتتر، فیسبوک و ….. نیز وجود دارد.

با استفاده از هشتگ شما پست خود را از دیگر پست ها متمایز میکنید و باعث میشوید که در جستجوی دیگران دیده شوید. مثلا شما یک عکس با هشتگ آشپزی منتشر میکنید، افراد دیگر که به جستجوی کلمه آشپزی پرداخته اند میتوانند پست شما را ببینند و آنرا لایک کنند.

برای استفاده از هشتگ کافیست که کلمه مورد نظر خود را بعد از علامت # بیاورید.هشتگ یکی از مهمترین بخش های اینستاگرام برای شناسایی و معرفی موضوع و حیطه عکس و پست شما میباشد سعی کنید همیشه اصول هشتگ گذاری را تا حد امکان رعایت کنید.

اکسپلور (Explore)

اکسپلور به معنی “جستجو” است. برای دسترسی به این قسمت تب دوم اپلیکیشن اینستاگرام را بزنید. در این بخش پست‌هایی از سراسر اینستاگرام چه آن‌هایی را که فالو کرده اید و چه نکرده اید را برای شما به نمایش گذاشته میشود.

اینستاگرام با الگوریتم هایی که دارد سعی میکند بهترین نتایج را برای شما نشان دهد. این پست ها بر اساس فعالیت شما و دوستان تان برای شما به نمایش گذاشته می شود. در مورد الگوریتم جدید اینستاگرام بیشتر بدانید

در این بخش شما میتوانید به جستجوی اخصاصی بپردازید. جستجوی شما میتواند بر اساس تگ، مکان، افراد و پست های محبوب باشد.

دایرکت (Direct)

دایرکت به معنی “مستقیم” است. دایرکت در اینستاگرام شبیه ارسال پیام خصوصی میباشد. با ارسال پیام در دایرکت پیام فقط توسط شما و کاربر مورد نظر دیده میشود.

با ارسال دایرکت انبوه اینستاگرام می توانید تبلیغات گسترده ای برای حوزه کاری خود داشته باشید.

اصطلاحات اینستاگرام

آرشیو (Archive)

شما میتوانید پست‌های خود را آرشیو کنید و از دسترس دیگران خارج کنید ولی هر زمان که بخواهید خودتان میتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.

سیو (Save)

flw1.2 فالووان اصطلاحات رایج اینستاگرام

سیو به معنی “ذخیره کردن” است. در اینستاگرام امکان ذخیره کردن پست ها به صورت مستقیم وجود ندارد، ولی امکان ذخیره کردن در خود برنامه وجود دارد. شما هر پستی را که بخواهید میتوانید ذخیره کنید و از طریق صفحۀ خودتان به آنها دسترسی داشته باشید.

کالکشن (Collections)

کالکشن به معنی “دسته بندی” است. با این قابلیت میتوانید پست‌هایی را که قبلا در برنامه ذخیره کرده‌اید را دسته‌بندی کنید.

صفحه پرایوت (Private) و پابلیک (Public)

به اکانت‌هایی که در حالت خصوصی قرار دارند و برای دسترسی به آن‌ها باید تایید صاحب صفحه را دریافت کرد، پرایوت گفته می‌شود. صفحات پابلیک آزاد هستند و افراد می‌توانند حتی بدون فالو کردن، به محتوای آن‌ها دسترسی داشته باشند. برای فالو کردن صفحات پابلیک نیاز به تایید صاحب پیج نیست.لازم به ذکر است که بدانید از این اصطلاحات اینستاگرام هنگام فالوو کردن استفاده میشود . برای مثال شاید شما هم شنیده باشید که وقتی کسی میخواهد شما را فالوو کند از شما میپرسد پیج شما پرایوت است یا پابلیک؟ به یاد داشته باشید که اگر عکس های شما شخصی است پیجتان را پرایوت کنید و اگر میخواهید برای همه کاربران قابل رویت باشد پیج خود را در حالت پابلیک قرار دهید. همچنین اگر قصد خرید ویو اینستاگرام را داشتید به یاد داشته باشید که پیج خود را روی پابلیک قرار دهید.

بلاک کردن (Block)

از اطلاحات نا خوشایند اینستاگرام کلمه بلاک کردن میباشد! در صورتی که فردی را در اینستاگرام بلاک کنید، از لیست فالوور و فالویینگ هم خارج می‌شوید. علاوه بر این، فرد بلاک شده نمی‌تواند به صفحه شما دسترسی داشته باشد و تنها راه برای مشاهده شدن پیج، آنبلاک کردن خواهد بود.

ریپورت کردن (Report)

ریپورت این امکان را به کاربران اینستاگرام می‌دهد تا صفحات غیرمجاز را گزارش دهند. اینستاگرام با دریافت گزارش، صفحه مورد نظر را بررسی کرده و در صورت دریافت ریپورت‌های متعدد، برای بستن پیج اقدام می‌کند.

ریکوئست دادن (Request)

در صورتی که می‌خواهید صفحه‌ای را فالو کنید، باید به آن درخواست فالو یا ریکوئست بدهید. برای اینکار باید وارد صفحه فرد مورد نظر شوید و روی Follow کلیک کنید تا عنوان دکمه آن به Requested تغییر کند. افرادی هم که قصد فالو کردن صفحه شما را دارند، باید به شما ریکوئست بدهند و بعد از تاییدتان وارد لیست دنبال کنندگان‌ شوند.

کانفریم کردن (Confirm)

اگر شخصی به شما درخواست فالو بدهد، می‌توانید آن را با گزینه Cofirm تایید یا با Decline رد کنید

میوت کردن (Mute)

Mute کردن استوری و پست به معنای بی‌خبر ماندن از انتشار محتواهای جدید است. برای مثال در صورتی که نمی‌خواهید از گذاشتن استوری شخص خاصی مطلع شوید، می‌توانید اکانت شخص را Mute کنید

مقالات مرتبط:

اینستاگرام قوی ترین شبکه اجتماعی در دنیا

با انواع پیج در اینستاگرام آشنا شوید